Historia klubu

  1. Rozwój organizacyjny i działacze klubu

Pierwsze wzmianki o Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” pochodzą

z roku ok. 1922ale nie jestem wstanie podać dokładnej daty założenia grupy oraz kto mógł być jej założycielem. Nie przetrwał żaden dokument, na którego podstawie mógłbym udokumentować ten fakt.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” z Kaszczoru w czasach międzywojennych było, bardzo prężną organizacją, która organizowała wiele spotkań młodzieżowych, rekreacyjnych, organizowała zabawy taneczne, pokazy gimnastyczne. Imprezy te głównie odbywały się na „Sali Sokoła” i na placu sportowym. Mieszkańcy Kaszczoru bardzo mocno byli zaangażowani w życie kulturalne swojej wsi.

Kaszczor jak i powiat Wolsztyński leżał w latach II Rzeczypospolitej
na terenach przygranicznych. Tędy wiodły szlaki przemytnicze i drogi przerzutów agentów tajnych służb. Tu rozwijały się liczne kolonie niemieckie, a bazę niemczyzny stanowiła wieś. W rękach niemieckich pozostawało w powiecie wolsztyńskim 37% areału ziemi, 44% gospodarstw o wielkości powyżej 50 hektarów, 7 dużych majątków ziemskich, 5 spółek handlowych, 10 spółdzielni kredytowych i 4 mleczarnie.

Niemcy korzystali z pełni swobód politycznych i publicznych. Również powodem dużej aktywności był fakt, że ok. 20% mieszkańców wsi stanowiła ludność pochodzenia niemieckiego. I dlatego Polacy mieszkający w Kaszczorze manifestowali swoją polskość dając do zrozumienia, że coś się dzieje w Kaszczorze.

Na zbiórkę stowarzyszeń wojskowo-wychowawczych w dniu 25 marca stawiły się na placu alarmowym towarzystwo: Wojaków i Powstańców z Kaszczoru, Sokół z Kaszczoru, Sokół z Osłonina i Sokół z Perkowa. Razem było wszystkich 56 członków. Zbiórkę przeprowadził w imieniu oficera insturkcyjnego P.K.U Kościan por. rez. Iwicki z Kaszczoru, który tak mówił:

„Baczność Sokole gniazda. Miesięczne zebranie odbędzie się w niedzielę dnia 25 sierpnia po południu o godz. 15.30 w lokalu druha Wieczorka, na które przybyć powinni wszyscy punktualnie. Po zebraniu różne urozmaicenia i wymarsz do lasu. Goście i sympatycy mile widziani. Czołem” .

Wieczorem staraniem Towarzystwa gimnastycznego Sokół odbyła się zabawa taneczna. Obchody dnia 3 Maja w Kaszczorze z lat 1918-1945].

Dnia 7 XII 1925r.Towarzystwo gimnastyczne Sokół w Kaszczorze obrało prezesem swoim kierownika szkoły pana Lacha, który urząd ten przyjął i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby to Towarzystwo rozwinęło się duchowo, fizycznie i liczebnie. Następnie postanowiono postarać się o fundusze, potrzebne na zakupienie niezbędnych przyrządów gimnastycznych. Dla członków Sokoła postanowił kierownik szkoły wypożyczać książki, z istniejącej Czytelni ludowej w Kaszczorze, bezpłatnie.

Dnia 2 lutego Towarzystwo gimnastyczne Sokół urządziło na swej sali „Wieczór śmiechu”, oraz zabawę taneczną. Czysty dochód wynosił 39zł.60gr, którą to sumę przekazano na cele Towarzystwa.

Dla dzieci szkolnych urządzono uroczystość w szkole, a dla starszych, miejscowych obywateli, urządzono staraniem pana Krzewińskiego uroczyste zebranie wszystkich miejscowych Towarzystw (Sokół, Powstańcy i Wojacy, Związek Inwalidów) i obywatelstwa, na którym referat wygłosił nauczyciel pan Krzewiński. Nie można było niestety urządzić nic uroczyściej, gdyż miejscowy ks. Proboszcz uważając się za Niemca nie mógł być rzecz jasna przychylnym dla podobnych obchodów.

Dnia 1 sierpnia br. obchodziło tutejsze Towarzystwo Gimnastyczne Sokół uroczystość poświęcenia swego sztandaru, według następującego programu:

  1. O godzinie 9.30 zbiórka na sali Sokoła zaproszonych gości i towarzystw,
    powitanie gości przez miejscowego prezesa - kierownika szkoły pana Lacha.
  2. Wymarsz do kościoła na nabożeństwo, gdzie po kazaniu wygłoszonym przez miejscowego proboszcza ks. Paradowskiego odbył się akt poświęcenia.

Rodzicami chrzestnymi byli:

  1. Pan Starosta Słaby z panią dr Markwitzówną
  2. Pan Benebesel z Wolsztyna z panią inż. Niebieszczańską z Moch
  3. Pan Wieloch z Grodziska z panią Piotrowską z Wolsztyna
  4. Pan Stempniewecz z Wijewa z panią mjr Szczudłowską z Kaszczoru
  5. Pan dr Wróbel z Wolsztyna z panią Kozłowską z Wolsztyna.

3) Po poświęceniu udał się pochód na plac Wolności w Kaszczorze, gdzie przemawiał prezes okręgowy dr Wróbel, składał przysięgę prezes miejscowy kierownik szkoły pan Lach i chorąży druh Bajon Jerzy. Dalej odbyło się wbijanie gwoździ pamiątkowych. Po odśpiewaniu Roty Konopnickiej udano się na wspólny obiad na salę Sokoła. W czasie obiadu przemawiał kierownik szkoły pan Lach, pan starosta Słaby i prezes dr Wróbel oraz pan Miaśkowiak.

4) Po obiedzie o godz. 15.00 wymarsz do lasku kaszczorskiego, gdzie odbyły się popisy gimnastyczne wszystkich towarzystw gimnastycznych urozmaicone tańcami, strzelaniem to tarczy, kołem szczęścia, loterią fantową i innymi niespodziankami.

5) O godzinie 21.00 wieczorem nastąpił wymarsz na salę Sokoła, gdzie odbyła się dalsza zabawa taneczna do rana.

Z dniem 1 I 1929r. opuszcza parafię Kaszczorską pan kierownik Lach... Czy to na stanowisku prezesa Sokoła, czy też sekretarza Powstańców i Wojaków, czy wreszcie sekretarza Związku Zjednoczonych Towarzystw zawsze i wszędzie poświęcał dużo czasu i nie szczędził uczciwej, rzetelnej pracy, by urzeczywistnić szczytne hasła, jakie przyświecały organizacjom, a które zawsze w końcu zmierzały do tego by niecić, krzewić ducha narodowego, ducha poświęcenia i ofiary.

Funkcję po byłym prezesie „Sokoła” przejął pan Alojzy Kościelny
z Kaszczoru.

Członkowie miejscowego Kaszczoru uczestniczyli również w imprezach organizowanych przez Okręg „Sokoła” Wolsztyn. Przykładem tego jest obecność pana Jana Cielebąka (na poniższym zdjęciu - drugi od lewej na samej górze) na Okręgowym Kursie „Sokoła” w Wolsztynie, który odbył się w dniach 14-16.03.1938r.

W okresie okupacji tzn. w 1939- 1945 organizowanie zawodów sportowych jak i spotkań patriotycznych było zakazane przez władze okupacyjne. Jedynym głośnym wydarzeniem jakie odbyło się z udziałem członków „Sokoła” Kaszczor był międzynarodowy mecz piłkarski
z reprezentacją Niemieckiej Staży Granicznej z rejonu Wschowa. Mecz odbył się we Wschowie i zakończył się wynikiem 9:1 na korzyść zawodników z Kaszczoru.

Kaszczorski LZS został założony w roku 1948, a jego pierwszym prezesem został pan Jan Franczak, który poświęcał wiele pracy na rzecz miejscowego koła. Liczebność LZS Kaszczor wówczas wynosiła 38 osób. Pan Franczak pełnił swoją funkcję do roku 1963, kiedy zrezygnował z pełnionej funkcji z powodów osobistych.

Od pierwszych dni w powojennej Polsce wszyscy, którzy byli zrzeszeni w LZS-ie Kaszczor chcieli żeby ich klub nazywał się LZS „Sokół” Kaszczor. Chociaż dokładnie wiedzieli, że wszystko co było utożsamiane z przed wojennym Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”, było zakazane. LZS Kaszczor naciskał na władze Powiatowej Rady LZS w Wolsztynie o uznanie ich nazwy. A z kolei pracownicy Powiatowej Rady musieli tłumaczyć się przed zwierzchnikami z wyższego szczebla.

Z chwilą rozpoczęcia nowego roku szkolnego u progu roku 1945, kiedy to w szkole w Kaszczorze rozpoczęła się normalna nauka dla dzieci i młodzieży poczytne miejsce zajęła turystyka i sport. Początkowo może uprawiany w wąskim zakresie bowiem ograniczał się do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej jednak dawał młodzieży wiele satysfakcji. Młodzież wyjeżdżała do okolicznych wsi i byłego powiatu na rozgrywki międzyszkolne. Organizowano dla nich wycieczki krajoznawcze i autokarowe do atrakcyjnych miejscowości. W dniu 14 grudnia 1946 roku została zorganizowana wycieczka do Poznania przez Inspektorat szkolny. Celem wycieczki było zwiedzenie ogrodu zoologicznego, muzeum przyrodniczego, kina i teatru. 4 maja dzieci klas najwyższych
i młodzież pozaszkolna wzięła udział w wycieczce na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Dnia 6 czerwca 1948 roku młodzież szkolna z Kaszczoru i Moch brała udział w „Dniu Sprawności Fizycznej”. Dużą rolę w rozwijaniu sportu i turystyki odgrywał nauczyciel. On był organizatorem i kierownikiem wycieczek. Do najbardziej zasłużonych w dziedzinie sportu należeli Jan Franczak i Ludwik Szczepaniak. Oprócz młodzieży szkolnej, ludzie w starszym wieku, a szczególnie mężczyni chętnie uprawiali sport. Organizowali mecze w piłkę nożną, która dawała im zadowolenie i wiele przyjemności kibicom. Mecze te odbywały się najczęściej w niedzielę po południu. Młodzież szkół średnich mieszkająca w Kaszczorze poszła w ślad za „starszymi” i także chętnie uprawia sport. We wsi Kaszczor jest koło LZS, które liczy 30 członków. W rozgrywkach piłki nożnej zajmuje trzecie miejsce w klasie B. W Kaszczorze są warunki aby uprawiać sporty zimowe i letnie.

Koniec lat 1940/50 to bardzo duża aktywność LZS Kaszczor. Poprzez krótki, bo 10-letni okres historii działalności LZS wychowanie fizyczne i sport na stałe znalazło miejsce na terenie Kaszczorskiej wsi. Osiągnięcie to w dużej mierze uzyskano dzięki wytrwałej pracy oddanego aktywu wiejskiego LZS. Wprowadzenie przez LZS sportu na wsi, masowego uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych to również nowe osiągnięcia, które pozwalało każdemu młodemu człowiekowi na szlachetną rywalizację i współzawodnictwo sportowe, na osiąganie jak najwyższych wyników sportowych.

Kolejnymi przewodniczącymi, którzy obejmowali kierownictwo po panu Franczaku byli min.(dowiadujemy się z poniższych kart rejestracyjnych, które były prowadzone niestety niedbale i nie przez cały czas działalności): Bajon Józef, Kaminiarz Mirosław, Kruk Zbigniew,

Stan członków Sokoła przez niespełna 20 lat zwiększył się do liczby członków 53 w tym do 12 kobiet. W LZS-ie Sokole Kaszczor działały sekcje: p. nożnej, p. siatkowej, p. ręcznej, tenisa stołowego oraz sekcja miłośników gry w szachy.

Każdego roku Ludowe Zespoły Sportowe wykonują wiele czynów społecznych, na przykład w 1971r. wartości 480 tys. zł., a w roku bież. wartości 470 tys. zł. Budowę szatni i boisk do gier wykonają w czynach społecznych LZS w Chobienicach, Kaszczorze, Przemęcie, Radomierzu, Rostarzewie, Ruchocicach, Świętnie, Starkowie, Tuchorzy i Wroniawach.

LZS Tuchorza, Kaszczor i Świętno będą budowały w czynie społecznym szatnie przy boiskach wiejskic.

Plany o budowie boiska czy szatni były snem dla tak małego LZS jakim był w tamtych czasach Kaszczor.

Słaba organizacja wewnątrz Koła jak również idący z tym w parze brak wyników sportowych świadczył o małej aktywności LZS „Sokół” Kaszczor. Drużyna z Kaszczoru brała udział tylko w regularnych rozgrywkach w piłkę nożną. Drużyna ta grała na początku w klasie „W”, a następnie w klasie C, ale odnosiła tylko niewielki sukcesy. Z innych dyscyplin aktywność przejawiała się tylko w rekreacyjnym uprawianiu sportu, startach w turniejach pierwszomajowych oraz udziału w Spartakiadach LZS-ów. Ludzie w Kaszczorze coraz mniej angażowali się wokół działalności swojego LZS, który z końcem lat 80 XXw. przerwał swoją działalność.

Dopiero 1 VII 1997r. postanowiono reaktywować klub sportowy LZS „Sokół” w Kaszczorze, jednocześnie postanowiono zgłosić drużynę seniorów tegoż klubu do rozgrywek piłki nożnej klasy B regionu leszczyńskiego. Tegoż samego dnia uchwalono zarząd klubu w składzie:

Przewodniczący – Zbigniew Jakubowski,

Sekretarz – Marek Skibiński,

Członkowie: Zbigniew Górski, Jan Rogoziński, Józef Bieszczad,

Trener- Bogusław Dziobek.

Ludzie tworzący zarząd włożyli wiele pracy zarówno w zebraniu funduszy jak i przygotowaniu boiska do gry. O sile zespołu stanowili wyłącznie zawodnicy pochodzący z Kaszczoru

14 lutego 2000r. na podstawie art.4 Ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej został wpisany do rejestru ewidencji Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł” Kaszczor, tym samym zgłaszając zawodników trampkarzy starszych do rozgrywek Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Lesznie, prezesem i trenerem nowo powstałego klubu został pan Bogusław Dziobek, skarbnikiem został Grzegorz Michalewicz, a członkiem Zbigniew Bauta.

Zarządy klubów „Sokół” Kaszczor i UKS „Orzeł” Kaszczor w składach:

  1. Prezes „Sokoła” Zbigniew Jakubowski
  2. Skarbnik Józef Bieszczad
  3. Członkowie:
    • Zbigniew Górski
    • Jan Rogoziński
  4. Prezes „Orła” Bogusław Dziobek
  5. Skarbnik Grzegorz Michalewicz
  6. Członek Zbigniew Bauta

Postanowili połączyć dwa kluby kaszczorskie w jeden o nazwie UKS „Sokół” Kaszczor z siedzibą w Kaszczorze na ulicy Sportowej. Prezesem nowo powstałego klubu wybrano pana Zbigniewa Jakubowskiego, skarbnikiem pana Józefa Bieszczada, natomiast członkami zarządu zostali: Zbigniew Górski, Jan Rogoziński, Bogusław Dziobek, Grzegorz Michalewicz. Działalność nowego klubu rozpoczęła się z dniem 1stycznia 2003r.

Starosta Wolsztyński dnia 24.02.2003r. na podstawie art. 4 Ustawy z dnia 18 stycznia 1996r. roku o kulturze fizycznej postanowił wpisać do ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych, Uczniowski Klub Sportowy „Sokół” Kaszczor pod numerem 10a.

W związku z rezygnacją w dniu 21.06.2003r. z funkcji prezesa pana Zbigniewa Jakubowskiego wybrano nowe władze klubu w składzie: prezes – Bogusław Dziobek, z-a prezesa – Jarosław Szukała, członkowie: Mirosław Wolnik, Bogusław Moszka, Zbigniew Górski, trener seniorów – Tomasz Skrzypczak, trener trampkarzy – Paweł Bójko.

Również ten zarząd UKS-u nie odbył swojej pełnej kadencji i podał się do dymisji w dniu 11.11.2005 z powodu braku dobrych relacji na linii zarząd- zawodnicy. Nowy zarząd został powołany z dniem 14.11.2005 w składzie: Zbigniew Jakubowski, Jarosław Szukała, Mieczysław Szantyka, Józef Bieszczad oraz Jan Rogoziński.

Lecz 14.01.2007 na posiedzeniu zarządu klubu niespodziewanie kolejny raz rezygnację z pełnienia funkcji prezesa złożył Zbigniew Jakubowski. Zarząd podjął decyzję o przejęciu funkcji prezesa przez obecnego v-ce prezesa Jarosława Szukałę. Natomiast na v-ce prezesa powołano członka zarządu Mieczysława Szantykę. Do wyjazdów na mecze młodzików zobowiązał się pan Błażej Kręc, natomiast do wyjazdów seniorów na mecze klasy okręgowej zobowiązał się pan Mieczysław Szantyka. Nowo wybrany skład zarządu będzie pełnił funkcję do ukończenia kadencji poprzedniego zarządu czyli do 14.11.2009r.

Działalność sportowa:

2.1 Działalność sekcji piłki nożnej

W piłkę grano w Kaszczorze już przed wojną, określenie daty założenia sekcji piłki nożnej nie jest możliwe. Gra w początkach XX w. opierała się głównie na rozgrywaniu spotkań towarzyskich z reprezentacjami pobliskich wsi np. Osłonin, Łupice, Mochy. Zawodnicy nie brali udziały w żadnych regularnych rozgrywkach.

.

Pod koniec lat 40 kiedy to zaczyna odradzać „Sokół” wówczas również zaczynają kopać piłkę pod kierownictwem pana Franczaka, który był przewodniczącym miejscowego LZS. W tych ciężkich czasach jakimi były czasy po zakończeniu II wojny światowej, kiedy brakowało praktycznie wszystkiego. Tak również brakowało i podstawowych rzeczy do gry w piłkę (piłki, buty sportowe, stroje). W owych czasach gra drużyny z Kaszczoru obejmowała tylko grę w meczach towarzyskich. Pamiętnymi spotkaniami były mecze rozgrywane w okresie wakacyjnym
z reprezentacją Technikum Kolejowego z Poznania, która przebywała
w Osłonienie na obozie sportowo-kolonijnym. Mecze te odbywały się na boiskach w Osłoninie i w Kaszczorze nawet po 3 razy w tygodniu. Mecze były bardzo zacięte, kończyły się zwycięstwami raz jednego raz drugiego zespołu. Mecze towarzyskie LZS „Sokół” Kaszczor rozgrywał również
z wioskami sąsiadującymi

W roku 1954 postanowiono zgłosić zespół „Sokoła” do rozgrywek
w klasie „D”. W początkowych latach zespołu o sile drużyny stanowili następujący zawodnicy: G.Weiss, R.Maćkowiak (późniejsi księża),
Z.Adamczak, H.Wyrwa, E.Wyrwa, B.Sobierajski, J.Michalewicz, B.Kręc, Z.Saletnik, ? Seidel, E.Orzałkiewicz. W tych rozgrywkach występowały obok zespołu z Kaszczoru również: LZS Kębłowo, LZS Chorzemin, LZS Obra, LZS Gościeszyn, LZS Świętno, LZS Siedlec oraz Sparta Wolsztyn. Największe zainteresowanie wzbudzały mecze z LZS Kębłowo, na które przychodziło sporo kibiców i również piłkarzom przychodziła większa ochota do gry.

W meczu o mistrzostwo kl. „D” w piłce nożnej LZS Kębłowo osłabiony brakiem Wojtkowiaka Kazimierza (zawieszony) i Rogozińskiego Wacława, wygrał zasłużenie z LZS Kaszczor w Kaszczorze w stosunku 4:2

Pod koniec lat 60 na wioskach zaczęto reorganizować klasy rozgrywkowe. W wyniku tych zmian LZS „Sokół” Kaszczor został przeniesiony do klasy „W”- klasa wiejska.

Poniżej wyniki uzyskane w sezonie 1970/1971.

W powiecie wolsztyńskim w ostatnim roku zwiększyło się znacznie zainteresowanie piłką nożną. Odczuć to było można również na wsi. Dowodem tego jest zgłoszenie aż 18 drużyn LZS do rozgrywek w klasie „W”. Oto tabele końcowe.

Grupa I

1. Kaszczor

12

40:17

2. Starkowo

12

35:26

3. Obra

8

28:26

4. Błotnica

5

18:31

5. Kębłowo

3

16:37

6. Radomierz

wycofał się

Grupa II

1. Głodno

16

49:16

2. Gościeszyn

14

49:24

3. Ruchocice

11

26;24

4. Dąbrowa St.

8

18:30

5. Komorówko

7

19:30

6. Tarnowa

4

3:40

Grupa III

1. Tuchorza

14

51:15

2. Siedlec

12

51:15

3. Widzim St.

8

19:19

4. Niałek W.

4

14:48

5. Kiełkowo

2

14:48

6. Zakrzewo

wycofało się

Drużyny, które zajęły w poszczególnych grupach pierwsze i kolejne lokaty rozegrały trójmecze, w wyniku których ukształtowała się kolejność drużyn klasy „W” powiatu wolsztyńskiego. Zwyciężyło Głodno przed Kaszczorem i Tuchorzą. Dalsze miejsca zajęły drużyny: 4. Starkowo, 5, Gościeszyn, 6. Siedlec, 7, Obra, 8. Ruchocice, 9. Widzim St., 10. Dąbrowa St., 11. Błotnica, 12. Niałek W., 13. Kębłowo, 14. Komorówko, 15. Kiełkowo, 16. Tarnowa.Tak więc puchar Powiatowego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego zdobył Ludowy Zespół Sportowy z Głodna.

W tym okresie „Sokół” toczył zacięte boje ze swoim odwiecznym rywalem z Kębłowa:

Rozegrano kolejny mecz piłki nożnej w Kębłowie z LZS Kaszczor wygrywając w stos. 5:2 (2:1)

Kębłowo II przegrało w Kaszczorze w Stosunku 1:12

W meczu piłki nożnej o mistrz. kl. „W”, Kębłowo II przegrało u siebie z LZS Kaszczor w stosunku 3:5 (0:3)

Rozegrano kolejny mecz piłki nożnej o mistrz. kl. „C” w Kaszczorze
z miejscowym LZS „Sokół” Kaszczor, wygrywając w stosunku 1:0 (1:0). Bramkę zdobył Waligórski Zenon

W dniu 1 V 1971r. LZS Kaszczor pokonał na własnym stadionie LZS Siedlec w stosunku 2:0.

Po sezonie 1971/1972 została zmieniona nazwa rozgrywek z klasy „W” na klasę „C”.

Inauguracja nie wypadła tak jakby chcieli tego kibice i piłkarze „Sokoła”. 27.sierpnia „Sokół” rozegrał pierwsze spotkanie „C” klasowe
w sezonie 1972/73 w którym pokonał na wyjeździe „Sokół” Kaszczor 4:2. Bramki dla zwycięzców zdobyli: M. Musiał-2, J. Szczepaniak-1, J.Garzeł-1.

LZS Kębłowo II rozegrało mecz p.n. o mistrz. kl.”C” na stadionie
w Kębłowie z LZS „Sokół” Kaszczor, wygrywając w stosunku 2:0 (0:0)

Piłkarze „Sokoła” brali udział w Pochodach i Turniejach z okazji
1 Maja: Rozegrano kolejny (VII z rzędu) turniej piłki nożnej o puchar przechodni I Sekretarza KP PZPR w Wolsztynie z okazji Święta Pracy
1-Maja z udziałem drużyn:

1. MZKS Grom Wolsztyn

2. Orkan Chobienice

3. Sokół Rakoniewice

4. LZS Kębłowo

5. LZS Wroniawy

6. LZS Kaszczor

W wyniku losowania nastąpiło zestawienie par eliminacyjnych
i wyniki: I el. Wroniawy-Rakoniewice 0:1 II el. Kębłowo-Chobienice 0:0, w rzutach karnych 2:5 III el. Wolsztyn-Kaszczor 1:0.

Rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej w ramach rozgrywek
o Puchar Polski w Kaszczorze z tamtejszym LZS „Sokół”, przegrywając
w stosunku 2:3 (1:2)

Rozegrano w Kębłowie rewanżowy mecz piłki nożnej z cyklu rozgrywek o „Puchar Polski” z LZS Kaszczor wygrywając w stosunku 4:0 przechodząc do dalszej rundy.

W kolejnym turnieju pierwszomajowym o puchar przechodni
I sekretarza KP PZPR LZS Kaszczor zajął 7 miejsce. W regulaminowym czasie gry zespół z Kaszczoru w meczu z LZS „Sokół” Rakoniewice uzyskał wynik 0:0 i w rzutach karnych lepsi okazali się piłkarze
z Rakoniewic (5:4)

Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową wśród blisko 3000 członków 59 Ludowych Zespołów Sportowych w powiecie wolsztyńskim. Stosunkowo wysoki poziom przezentują m.in. LZS
w Kębłowie, Rakoniewicach, Chobienicach, Kaszczorze, Starkowie, Wroniawach i Ruchocicach. W coraz więcej LZS wolsztyńskich powstają żeńskie drużyny piłkarskie.

Z okazji Święta 1 maja odbyły się we wszystkich gminach powiatu wolsztyńskiego turniej w piłce nożnej, będące równocześnie eliminacjami kolejnej edycji rozgrywek o puchar I Sikretarza KP PZPR. [...]
 

W Kaszczorze zwycięzcą został LZS Starkowo, który pokonał
w decydującym spotkaniu Kaszczor 2:0

W turnieju piłki nożnej o puchar GK ZSL Kaszczor pokonał Radomierz 2:0, Perkowo – Przemęt 5:4 i w decydującym meczu Kaszczor wygrał z Perkowem 2:0

Wprowadzona z dniem 1 czerwca 1975r. reforma administracyjna kraju podzieliła obszar Wielkopolski na pięć województw: kaliskie, konińskie, leszczyńskie, pilskie i poznańskie. Istniejące do 30 czerwca 1976r. pod okręgi (Kalisz, Konin, Leszno, Ostrów Wlkp., Piła) z dniem
1 lipca 1976r. stały się samodzielnymi okręgami piłkarskimi, z wyjątkiem Ostrowa Wlkp., który został włączony do okręgu kaliskiego.

W latach osiemdziesiątych klub z Kaszczoru cały czas grał
w leszczyńskiej klasie „B”, w której nie odnosił większych sukcesów. Coraz mniejsze zaangażowanie niektórych zawodników i braków wyników spowodowało, że LZS „Sokół” Kaszczor zakończył branie udziału w rozgrywkach ligowych w 1986r. Część zawodników, która przejawiała jeszcze ochotę do gry została wchłonięta przez kluby z sąsiednich wiosek np. Topola Łupice czy Brenewia Wijewo. W następnych latach drużyna LZS „Sokoła” Kaszczor brała udział tylko w zawodach organizowanych przez inne kluby oraz z okazji dnia 1 maja itp. Poniżej dyplom z turnieju piłkarskiego o Puchar Przechodni im. Sylwestra Kasperskiego z Wijewa.

Ponowny udział drużyny w regularnych rozgrywkach nastąpił latem 1997r za sprawą pana prezesa Zbigniewa Jakubowskiego i całego zarządu. Zespół wznowił udział w rozgrywkach klasy „B” grupy II. Trenerem zespołu był pan Bogusław Dziobek. Zawodnikami drużyny byli wyłącznie mężczyźni mieszkający w Kaszczorze. Na poniższym zdjęciu drużyna LZS „Sokoła” Kaszczor z 1997r.

Pierwszy swój sezon drużyna zakończyła na 8 miejscu na 11 drużyn biorących udział w rozgrywkach. W kolejnych sezonach w grze w „B” klasie „Sokół” zajął następujące miejsca:

- sezon 1998/1999 miejsce 8;

- sezon 1999/2000 miejsce 5;

- sezon 2000/2001 miejsce 3.

Po szczęśliwym awansie do klasy „A” grupy II okręgu leszczyńskiego z 3 miejsca. Drużyna przed rozgrywkami w nowym sezonie 2001/2002 wzmocniła się kilkom nowymi zawodnikami (Rafał Wojciechowski, Łukasz Józefowski). Mimo wzmocnień „Sokół” musiał walczyć
o utrzymanie do ostatniej kolejki. Ostatecznie zajmując 10 miejsce na
13 drużyn i tym samym uratował się przed spadkiem. Zdjęcie poniżej obrazuje skład „Sokoła” w pierwszym sezonie w klasie „A”.

Przed nowym sezonem istotną zmianą była zmiana trenera. Obecnego trenera pana Zbigniewa Jakubowskiego zastępuję pan Tomasz Skrzypczak. Pełnił on funkcję trenera jak i również piłkarza w drużynie „Sokoła”. Zmiana trenera wpłynęła na zespół bardzo dobrze ponieważ po zakończeniu sezonu „Sokół” Kaszczor uplasował się na bardzo dobrym
2 miejscu z dorobkiem 50 punktów i stosunkiem bramek 55-35

W sezonie 2003/2004 „Sokół” po dobrej grze zajął 5 miejsce
z dorobkiem 47 punktów i bramkami 64-44

Zespół w sezonie 2004/2005 wzmocniony kilkoma nowymi zawodnikami przystąpił bardzo zmotywowany do gry.

Trener Paweł Bójko, który objął posadę trenera w przerwie zimowej oraz zawodnicy nie spodziewali się zakończenia sezonu zasadniczego na 2 miejscu
z 59 punktami i stratą 10 pkt. do prowadzącego Gromu Wolsztyn. Zajmując drugie miejsce wywalczył w ten sposób prawo walki w barażach o klasę okręgową. Mecz barażowy odbył się z drużyną „Orzeł” Lipno. Pierwszy mecz barażowy odbył się na stadionie w Kaszczorze 19 VI 2005r. przy dużym zainteresowaniu kibiców, zespół gospodarzy wygrał ten mecz 4:1. Mimo dość pewnego zwycięstwa zawodnicy „Sokoła” nie lekceważyli przeciwnika. Mecz rewanżowy odbył się 26 VI 2005r w Lipnie. Znów piłkarze z Kaszczoru okazali się lepszym zespołem wygrywając 4:1. Ten sezon okazał się bardzo dobry dla UKS „Sokoła” Kaszczor z powodu awansu do wyższej klasy rozgrywakowej. Poniżej tabela końcowa:

Tabela. 1 Tabela końcowa klasy „A” grupy II okręgu leszczyńskiego. Sokół Kaszczor zajmuje 2 miejsce i w barażach awansuje do klasy okręgowej. Zbiory własne autora pracy.

Nazwa

M.

Pkt.

Z.

R.

P.

Bramki

Grom Wolsztyn

26

69

22

3

1

87-20

SOKÓŁ KASZCZOR

26

59

18

5

3

93-31

Brenewia Wijewo

26

56

18

2

6

73-36

Sokół-Orkan Chobienice

26

50

16

2

8

68-49

LZS Stare Oborzyska

26

49

15

4

7

65-38

Helios Bucz

26

33

9

6

11

41-53

Grom Czacz

26

33

10

3

13

41-50

Sokół Włoszakowice

26

31

9

4

13

40-52

Polcopper Widziszewo

26

31

9

4

13

49-55

Orzeł Belęcin

26

27

8

3

15

32-47

Helios Czempiń

26

27

6

9

11

30-54

Błyskawica Jaromierz

26

24

7

3

16

35-60

Dąb Kębłowo

26

23

7

2

17

37-76

Sokół Wroniawy

26

8

2

2

22

23-93

Nowy sezon w klasie okręgowej „Sokół” Kaszczor zainaugurował meczem na własnym stadionie z Wisłą Borek Wlkp. 14 VIII 2005r. Wyraźnie stremowana miejscowa drużyna po zaciętym spotkaniu uległa
w stosunku 2:3.

Po dość trudnym początku ponieważ kolejny mecz zakończył się remisem i 2 kolejne porażkami drużyna pokazała charakter i na koniec sezonu uplasowała się na 8 miejscu w tabeli. Po dobrze przepracowanej przerwie zimowej pierwszym sprawdzianem formy zawodników był mecz wyjazdowy z Dąbroczanką Pępowo. Przeciwnik był liderem po rundzie jesiennej nie przegrywając żadnego spotkania w lidze, aż do meczu z „Sokołem” Kaszczor. Mecz ten zakończył się wygraną gości 3:0. Po tym meczu we wtorkowej Gazecie Poznańskiej ukazał się artykuł na stronie sportowej pod tytułem „Wysoki lot Sokoła” z relacją z tego meczu [Gazeta Poznańska artykuł „Wysoki lot Sokoła” 4 IV 2006]

Kolejny sezon 2006/2007 był sezonem w którym to drużyna „Sokoła” miała problemy kadrowe. Kontuzje kilku zawodników oraz rezygnacje z dalszej gry z powodu wyjazdów zagranicznych w poszukiwaniu pracy. Ten czynnik spowodowały, że zespół na koniec rundy jesiennej zajmował przedostatnie miejsce w lidze. Na poniższym zdjęciu osłabiona kadra zespołu UKS „Sokół” Kaszczor.

Staraniami działaczy klubu o pozyskanie nowych zawodników oraz powrót do gry kontuzjowanych piłkarzy oraz ciężka praca na treningach
w przerwie zimowej napawała entuzjazmem przed nadchodzącą rundą wiosenną. Zawodnicy „Sokoła” trenowali na sali sportowej w Mochach- poniżej zdjęcie z treningu. Treningi odbywały się również na boisku oraz często treningi biegowego zespół odbywał w pobliskich lasach.

Po meczu z Krobianką Krobia zostało zorganizowane zakończenie sezonu. Podczas trwania meczu gdy zawodnicy pocili się na boisku pan Marek Łosiewicz przygotowywał ciepły posiłek dla piłkarzy po zakończonym meczu. Po meczu z Krobią „Sokół” ostatecznie zajął znów
8 miejsce w ligowej tabeli.

.

.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości